w

Ring til os

+45 23 61 68 25 (Kirsten)

Bank

Merkur: 8401 - 1034240
IBAN: DK2384010001034240

Skriv til os

info@dyrenesfriefarm.dk

Støt dyrene - MobilePay: 20 201
Merkur: 8401 – 1034240
IBAN: DK2384010001034240

Alle dyr har ret til et langt, godt liv

Nala og Miss Sofie

Nala og Miss Sofie

Når du adopterer et dyr, modtager du et adoptionsbevis, og hvert kvartal sender vi dig også en mail med opdateringer, så du kan følge med i, hvordan det går med Nala og Miss Sofie.

kr. 100,00 / month

Nala og Miss Sofie

Nala og Miss Sofie er den anden halvdel af de 4 små damer, der går nede ved menneske-huset. Miss Sofie er den ubestridte dronning, og både dyr og mennesker skal tage sig i agt, når hun stikker sin lyserøde tryne frem.

De to ankom hertil 1. januar 2015, ca. 4 år gamle.
Nala var i en rigtig dårlig forfatning. Ansigtet var opsvulmet pga fedt, pandefedtet så tungt at hun ikke kunne se. Fedtpuklen ovenpå nakken var overvældende og maven nåede jorden når hun forsøgte at gå. Klovene havde vokset sig alt for lange fordi de ikke blev slidt naturligt. Det lille hjerte var ved at give op – det ytrede sig i væskeophobninger i lungerne, som gav hende en hvæsende og hivende vejrtrækning.
Hun blev sat på en intensiv slankekur. I dag er hun begyndt at kunne skimte ud under pandefedtet, fedtpuklen ovenpå nakken er næsten forsvundet, afstanden mellem maven og jorden er ca 10 cm. Hun kan trække vejret uden besvær, går uden problemer – kan endda løbe. Hun er blevet så flot. Den nøgne ryg er endda blevet dækket af et fint lag børster.
Miss Sofie var en fin pige, men var fejlfodringen fortsat var hun endt i samme tilstand som Nala.

0 Comments

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping